No Widget Added

Please add some widget in Offcanvs Sidebar

Историјат

  • Home
  • Историјат

Основна школа „Цар Константин” од 2003. године носи име по римском цару Константину Великом чије је пуно име било Флавије Валерије Константин (лат. Flavius Valerius Constantinus). Родио се 27. фебруара 271. или 273. године, у римском граду Наису (лат. Naisuss), који се налазио на месту данашњег Ниша.

Константин Велики био је римски цар од 306. до 337. године и представља једну од кључних личности у историји Европе и хришћанства. Спровео је читав низ важних административних и војних реформи које су оснажиле Римско царство. Његова улога у даљој историји Европе била је пресудна – као први римски (ромејски) владар који је пригрлио хришћанство, до тада веру прогоњене мањине, Константин је покренуо христијанизацију Царства, чиме је, уз оснивање Константинопоља, поставио темеље будућем Византијском царству. Као први хришћански цар, велики добротвор и ктитор хришћанске цркве, Константин је након смрти био канонизован. У православним црквама поштује се као светац и равноапостолни цар.

Школа „21. мај“ свој првобитни назив носи од свог постанка, па све до 2003. године када мења име у „Цар Константин“.

На самом улазу школе узвишено стоје бисте Фрање Клуза и Руди Чајевца као симболи узвишене и трајне вредности и тешког пута којим се пролазило до слободе и успеха. Оне су уједно биле и остале саставни део наше школе да подсећају на та знаменита имена. У наставку су догађаји који су обележили године за нама:

  • Почетком школске 1965/66. године, школу је посетио нобеловац Иво Андрић.
  • Школске 1967/68. године било је укупно 92 одељења у три школске зграде, у насељу Ћеле-кула и у насељу Габровачка река. Те године Дан школе је посебно прослављен, јер је у дворишту подигнут споменик Руди Чајевцу и Фрањи Клузу, нашим првим партизанским пилотима.
  • Школска 1969/70. година завршава се са 97 одељења, а 1970/71. година почиње са 101 одељењем.
  • Почетак 1971/72. године био је у знаку поделе школе у три засебне школе: ОШ „Ћеле-кула“, ОШ „Бранко Миљковић“ и ОШ

„21. мај“. Извршена је прерасподела ученика и наставника. Наша школа је тада имала 1500 ученика распоређених у 46 одељења.

  • Школске 1972/73. године уведена је кабинетска настава, односно специјализоване учионице, у којима су концентрисана сва потребна наставна средства за рад наставника у одређеној области.
  • Наредне, 1973/74. године, урађен је пројекат за изградњу целодневног боравка, а 1974/75. почела је градња на 820 квадратних метара, 4 учионице, 2 просторије за рекреацију, кухиње и трпезарије. Те године, на основу резултата са такмичења, школа, у укупном пласману, осваја прво место у општини.
  • Године 1975/76. завршена је изградња боравка, уведена је предметна настава свим одељењима четвртог разреда из српскохрватског језика, математике и техничког образовања. Примљен је нови кадар за те предмете. И ове године је наша школа имала најбоље резултате на такмичењима у Општини Ниш.
  • Следеће, 1976/77. године, школа по други пут осваја прво место, добија диплому и новчану награду на основу вредновања

резултата рада на такмичењима.

  • Школска 1978/79. година значајна је по томе што је 27. децембра 1978. године, у Народном позоришту, наша школа проглашена за најбољу и додељено јој је прво место у такмичењу школа под називом „Школа, културни центар своје средине“. Те године, школа у трајно власништво добија статуу ,,Вук Стефановић Караџић“, с обзиром на то да је трећи пут освојила прво место.
  • Следеће, 1980/81. године, школа се опет дели. Један број ученика и наставника одлази у ОШ „Едвард Кардељ“, сада ОШ „Свети Сава“.
  • Школска 1987 /88. година у знаку је братимљења са ОШ „Христо Узунов“ из Охрида.
  • Школска 1991/92. година карактеристична је по томе што је 27. јануара 1992. године, први пут од постанка школе, свечано обележен Дан Светог Саве.
  • Од школске 2002/03. године интензивно се ради на оплемењивању и уређењу школског простора, као и на осавремењавању наставе новим наставним средствима.
  • Те године започети су и први пројекти: Школско развојно планирање и семинари о реформи школства.
  • Школске 2004/05. године, школа је ушла у Пројекат за децентрализацију. Организована је информатичка обука за раднике школе и постављен је сајт школе.
  • Школске 2005/06. године, почиње да се обележава Дечја недеља под слоганом „Свет по мери детета“, промовишу се дечја права и обавезе, организује се Дечји вашар, хуманитарна акција ,,Деца деци“. Прваци се примају у Дечји савез Србије свечаном приступницом и садњом Дрвета генерације у Парку генерације.
  • Ове године ученици и наставници школе реализују пројекат дечије образовно-васпитне и културно-забавне емисије „Ђачко ћоше“ у сарадњи са Нишком телевизијом. У сарадњи са „Народним новинама“, школа је добила прилику да једном недељно презентује подлистак „Ђачко ћоше“ у поменутом локалном листу.
  • Од школске 2006/07. године, при школи раде две предшколске групе, које редовно учествују у школским манифестацијама.
  • Од школске 2008/09. године, на иницијативу Савета родитеља, у школи постоји физичко обезбеђење и PANIC тастер.
  • Школске 2010. године, на трибини организованој на Дан школе, презентован је пројекат под називом „Ми заслужујемо најбоље“. Циљ пројекта био је да се јавним промовисањем дечијих права за квалитетно образовање скрене пажња широј јавности, пре свега људима из образовања, на потребу побољшања тренутног стања у образовању нудећи могући модел реформе образовања. Охрабрујуће мишљење о пројекту, као и обећање да ће ова идеја бити узета у обзир приликом предузимања мера за унапређивање система образовања у нашој држави, дао је министар Жарко Обрадовић.
  • Други значајнији пројекат покренут је 2011. године, под називом „Ми вас не заборављамо“. Да бисмо сачували од заборава значајне личности које нису српског порекла, а које су дале и дају велики допринос Србији и српском народу, организоване су изложбе на тему „Пријатељи Србије кроз историју“, а затим и трибине посвећене: Мирку Шоуцу, Тимотију Џону Бајфорду, Вери Јефтимијадес, Матији Бећковићу, Стеву Жигону.
  • Школа годинама уназад негује традицију, хуманост, истиче добра дела у духу хришћанства доделом Повеље за допринос у духу хришћанства истакнутим појединцима и организацијама. Досадашњи добитници Повеље ОШ ,,Цар Константин“ за допринос у духу хришћанства јесу: академик Душан Ковачевић, Нишка црквена певачка дружина „Бранко“, госпођа Сара Цинцаревић, диригент хора „Бранко“; госпођа Александра Нинковић Ташић, председник Образовно-истраживачког друштва „Михајло Пупин“; професор др Миомир Кораћ, директор археолошког локалитета Виминацијум; академик Владета Јеротић, „Гвоздени пук“- Трећа бригада копнене Војске Србије, Певачко-рецитаторски хор „Косовски божури“, глумица Ивана Жигон, академик Драгослав Михаиловић, хуманиста Арно Гујон, Филип Филиповић, хуманиста и поштар; Драган Гејо, бивши директор и велики пријатељ наше школе.
  • Наредних година смо лаганим корацима упловљавали у свет дигиталне писмености. Наши запослени су похађали бројне обуке и стицали дигиталне компетенције како би својим ученицима пренели знања у складу са потребама друштва које се мења. „Школа за 21. век” унапредила је образовно-васпитни рад. Током школске 2017/2018. и 2018/2019. године и даље смо одржавали квалитет рада, али смо га и иновирали новим сазнањима које смо стицали. Ширили смо своје ваннаставне активности и резултате презентовали на свим нивоима. Многе активности постајале су традиција наше школе (Еко-школа, Дечја недеља, новогодишњи и ускршњи базари, представе за предшколске групе „Пчелице”, учешће на конкурсима, остваривање међушколских сарадњи и др.)
  • Период школске 2019/2020. и 2020/2021. године остаће упамћен по периоду са којим се цела планета, а и наш просветни систем суочио – са вирусом Ковид 19. Ове две године су допринеле унапређивању квалитета рада онлајн наставе. Праћењем бројних вебинара, међусобом едукацијом и самосталним учењем нашег кадра, успели смо да за кратко време превазиђемо изазов пред којим смо се нашли. Настава је реализована у складу са смерницама које су праћене из дана у дан, успостављен је рад на платформи Гугл учионице, стална едукација деце о превенцији и заштити од вируса и др. Без обзира на све околности, спроведене су бројне наставне и ваннаставне активности, забележене на ФБ страници школе. Неки од наших наставника били су учесници и снимали РТС часове са великим квалитетом. Показан је и велики ентузијазам колега да наша школа буде безбедна, иновативна и квалитетна и у не тако уобичајеним условима.
  • Школска 2021/2022. година остаће упамћена по додели Видовданских награда бројним ученицима, као доказ о постигнутим одличним резултатима на републичким такмичењима. Обележена је 60. година постојања ОШ „Цар Константин”. Реализоване су спортске игре у оквиру Игара без граница. Реализована је музичка манифестација „Цар Константин Еуросонг”. Упознали смо се са културом и језиком Француске радећи с лектором Беранжеом. Остварена је сарадња са Одредом извиђача „Потпуковник Горан Остојић”. Наши ученици учествовали су на „Атлетском каравану Српског атлетског савеза”. Успоставили смо сарадњу са школом из Грчке (Арниса). Учествовали смо у пројекту The EtwellGuide. На 13. Медијана фестивалу дечјег стваралаштва и стваралаштва за децу, гости наше школе били су Виолета Јовић, Александар Јањушевић, Бранко Стевановић и Душан Поп Ђурђев. Мноштво креативних радова наших ученика и колега стварају лични печат наше школе.
  • Школску годину 2022/2023. обележиле су бројне активности:
  • наступ наших ученика у оквиру Медијаниног културног лета;
  • у оквиру манифестације „Европска недеља урбане мобилности“ били смо активни учесници. Циљ обележавања манифестације је да се фаворизују немоторизовани видови превоза у градовима, у односу на аутомобилски саобраћај, који користи фосилна горива, а све у циљу унапређења квалитета животне средине у урбаним срединама;
  • обележили смо Европски дан језика, инспирисани причом о европском вишејезичном благу и културолошком богатству Европе, ученици су кроз своје радове и презентације приказали занимљиве чињенице о језицима, језичким породицама, представили најчешће коришћене речи и изразе на више језика и тако прославили језички диверзитет Европе;
  • сарадња са ПМФ-ом, посетили смо отворена врата факултета, департман за биологију, под слоганом „Упознајемо чари рада у лабораторији“. Редовни професор ПМФ-а одсека за биологију са екологијом Др Славиша Стаменковић гостовао је на часу биологије и одржао предавање о лишајима;
  • Агенција за безбедност саобраћаја из Београда, у сарадњи са Саветом за безбедност саобраћаја града Ниша, организовала је тренинг безбедне вожње бициклом за све ученике петог разреда наше школе;
  • Градска општина Медијана, у сарадњи са Дечјим културним центром, одржали су предавање за ученике млађих разреда о безбедности деце у саобраћају;
  • ученици седмог и осмог разреда наше школе имали су прилику да се упознају са Јеленом Поповић, драматургом и уредницом дечје литетатуре, и Татјаном Миленковић, професорком српског језика, а уједно и идејним творцима и покретачима радионица креативног писања у организацији Нишког културног центра;
  • у организацији ,, Црвеног крста” Ниш, одржана је трка ,,За срећније детињство”, ове године под слоганом ,,Имамо циљ – дођи на старт”;
  • учешће на манифестацији ,,Стоп! Сви на спорт!”, у организацији Спортског савеза Ниша, у сарадњи са Полицијском управом Ниш и Школском управом Града Ниша.
  • професорка лингвистичких наука (фонетике, фонологије, дикције, прозодије, експерименталне фонетике) са Филозофског факултета Департмана за србистику, Александра Лончар Раичевић одржала је радионицу „Уметност речи и култура говора“.
  • одржани су бројни угледни часови, обележени битни датуми, хуманитарне новогодишње и ускршње акције, трибине, тематске изложбе, тематске радионице. И ове године остварени су изузетни резултати на свим нивоима такмичења.